Zepsutej, starej elektroniki nie wolno wyrzucać ze zwykłymi śmieciami. W takim razie gdzie możemy oddać zużyty sprzęt? Mimo iż mało kto zdaje sobie z tego sprawę, mamy całkiem spory wybór. Poniżej znajdą Państwo kilka możliwości.

Kompletny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddać do:

– zakładu przetwarzania zużytego sprzętu (np. do nas)

– PSZOKu, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (każda gmina taki posiada, a jeśli nie, to zostaną Państwo skierowani do RIPOKu)

– firmy komunalnej organizującej wystawki, czyli zbiórki sprzętów wielkogabarytowych (oddanie polega na zostawieniu sprzętu na podjeździe/chodniku/przed posesją w dniu wyznaczonym na zbiórkę)

– zbierającego sprzęt – firmy zarejestrowanej, posiadającej odpowiednie zezwolenia na transport i zbieranie (proszę pamiętać, że panowie jeżdżący po wsiach i zbierający złom oraz elektronikę w zdecydowanej większości nie posiadają takich uprawnień; może i oddanie elektroniki takim ludziom jest wygodne, ale na pewno nie jest niezgodne z prawem)

– sklepu (dystrybutora) – gdy kupiliśmy nowy sprzęt tego samego rodzaju i o tej samej funkcji; zarówno na miejscu w sklepie jak i w trakcie dostawy u nas w domu

– sklepu (dystrybutora) – bez konieczności zakupu nowego sprzętu, pod warunkiem, że nasz zepsuty sprzęt nie ma żadnego z boków dłuższych niż 25cm, a sklep ma powierzchnię przeznaczoną pod sprzedaż sprzętu gospodarstwa domowego większą niż 400m2

– punktu serwisowego – gdy naprawa sprzętu, który oddaliśmy do serwisu, jest niemożliwa lub nieopłacalna

 

GDZIE NIE WOLNO ZOSTAWIAĆ SPRZĘTU?

– na zwykłym śmietniku
– na zwykłym skupie złomu nieposiadającym zezwoleń

– u złomiarzy jeżdżących po domach, nieposiadających zezwoleń

– w lesie, w rowie, na dzikich wysypiskach śmieci